Ir pienācis laiks sākt dzīvot veselīgāk!
Kādēļ ir vērts mainīt savus ēšanas paradumus? Iemeslu ir daudz, tostarp pazemināt savu asinsspiedienu, samazināt risku saslimt ar dažādām sirds slimībām un samazināt cukura līmeni asinīs, kas nav nemaz tik ātri izdarāms.
Ar šiem 10 speciālistu ieteikumiem, Tu vari sākt dzīvot veselīgāk.
1. Neizlaid brokastis
Proteīna un šķiedrvielu ēšana brokastīs palīdzēs stabilizēt cukura līmeni asinīs un ierobežos Tavu kāri panašķēties mazliet vēlāk. Tādi ēdieni kā grieķu jogurts ir lielisks proteīnu avots, gluži tāpat kā olas vai olu baltumi. Pilngraudu maize, auzu pārslu putra un svaigi augļi ir ļoti labs šķiedrvielu avots.
2. Palielini augļu un dārzeņu daudzumu katrā savā maltītē
Jo vairāk krāsu uz Tava šķīvja, jo labāk. Tāpat, ja Tu nevari pierunāt savus bērnus ēst dārzeņus, iemāni viņiem tos sablenderējot un iemaisot mērcēs vai zupās. Ja nevari atrast svaigus augļus vai dārzeņus, saldētie produkti būs laba alternatīva.
3. Izsvītro taukus un sāli no savas ēdienkartes
Centies sautēt vai grilēt gaļu un dārzeņus tā vietā, lai ceptu tos. Izvēlies liesākas maltītes un ēdot mājputnu gaļu, noņem ādiņu. Tāpat nebaidies eksperimentēt ar dažādiem zaļumiem un garšvielām, kā piemēram, kanēli, čilli pipariem, baziliku, koriandru, kurkumu vai jebko citu, kas atbilstoši sezonai pieejams veikalu plauktos. Tas palīdzēs radīt garšu, neizmantojot sāli.
4. Palielini uzturā šķiedrvielu un pilngraudu produktu daudzumu
Pievieno ēdamkaroti čia sēklu rīta auzu pārslu putrai. Šajās sēklās ir daudz proteīna un antioksidantu. Mazās sēkliņas liks jums ātrāk izjust sāta sajūtu, tādējādi pasargājot no pārēšanās. Lūk, vēl citi šķiedrvielām bagāti produkti- amarants, kvinoja, jauna zaļā zāle, kas ir saplēsta un apgrauzdēta.
5. Ēd vairāk produktus, kas satur omega-3
Tā ir labvēlīgā taukskābe. Ēdieni ar omega-3 palīdz uzlabot smadzeņu un sirdsdarbību. Lielu daudzumu omega-3 satur lasis, tuncis, spināti un valrieksti. Ieteicamas vismaz trīs šādas maltītes nedēļā. Sievietēm, kas ir stāvoklī gan vispirms jāpakonsultējas ar ārstu par zivju lietošanu uzturā, dēļ iespējamā dzīvsudraba līmeņa zivīs.
6. Uzņem vairāk šķidruma
Bieži vien mēs jūtam nogurumu un spēku izsīkumu tāpēc, ka organismā notiek dehidrācija. Mums būtu jāizdzer 2-2,5 litri ūdens katru dienu. Un ierobežo sporta dzērienu, kafijas un tējas daudzumu.
7. Ierīko pats savu dārzu
Pašam sava dārza ierīkošana palielinās pārtikā lietojamo svaigo augļu un dārzeņu daudzumu un arī bērnos tas radīs lielāku interesi par to, ko viņi ēd.
8. Izmēģini veselīgas uzkodas
Ierobežo sālīto un cepto uzkodu daudzumu, kā piemēram, kartupeļu čipsu lietošanu. Šoreiz izmēģini ziemas augļus uzkodu vietā. Uzliec uz galda bļodu ar 4-5 nomizotiem mandarīniem un 2-3 sagrieztiem persikiem. Žāvēti augļi un rieksti arī ir labs veselīgo uzkodu variants. Rozīnes, vīģes, žāvētas plūmes, mandeles, pistācijas un valrieksti ir atrodami teju visos pārtikas veikalos.
9. Izvēlies piena produktus ar zemu tauku saturu vai bez taukiem
Izmēģini lietot zema tauku satura jogurtu vai avokado, kas satur sirdij veselīgus taukus, mērcīšu vietā, ko pasniegt kopā ar dārzeņiem vai citām veselīgām uzkodām.
10. Lieto mazāka izmēra šķīvjus, lai palīdzētu kontrolēt porcijas izmērus
Tāpat arī garākas un tievākas glāzes palīdz samazināt sodas vai sulas dzērienu daudzumu, ko Tu izdzer. Kad ēd no mazāka izmēra šķīvjiem, Tu izjūti sāta sajūtu, bet nepārēdies.