Neseni pētījumi ir atklājuši saistību starp patēriņu, kādā jaunieši lieto augstu kofeīna līmeni saturošus enerģijas dzērienus un alkohola, narkotiku lietošanu vai cigarešu smēķēšanu.

Pētnieki ir atklājuši, ka gandrīz katrs trešais Savienoto Valstu jaunietis lieto augstu kofeīna līmeni saturošus enerģijas dzērienus. Pētnieki tic, ka tās pašas īpašības, kas piesaista jaunus cilvēkus lietot enerģijas dzērienus, kā piemēram, vēlme pēc jaunām sajūtām, var radīt lielāku iespējamību, ka tie vēlēsies lietot arī citas vielas.

Aivonijs M.Terijs- Makelrats ar saviem kolēģiem analizēja zīmīgākos datus pēc tam, kad tika aptaujāti aptuveni 22 000 skolēnu (astotās, desmitās un divpadsmitās klases skolēni). Šie pusaudži bija dalībnieki Mičiganas Universitātes pētījumā „Nākotnes monitorings”, ko vadīja Narkotiku atkarības nacionālais institūts. Kā ziņo Atkarību medicīnas žurnāls, pētnieki ir atklājuši, ka aptuveni 30 procenti pusaudžu atzinuši, ka lieto kofeīnu saturošus enerģijas dzērienus. Vairāk kā 40 procenti apgalvojuši, ka regulāri lietojot bezalkoholiskos dzērienus, bet gandrīz 20 procenti dzer diētiskos bezalkoholiskos dzērienus katru dienu. Puiši lietoja enerģijas dzērienus biežāk nekā meitenes. Tāpat tos vairāk lietoja tie pusaudži, kam mājās nedzīvoja abi vecāki, vai kuru vecākiem bija zemāks izglītības līmenis.

Varētu šķist pārsteidzoši, taču atklājās, ka tieši gados jaunākie (8 klases skolēni) lieto enerģijas dzērienus visbiežāk. Jaunieši, kas lietoja enerģijas dzērienus, aptaujā atzina, ka mēdz lietot arī alkoholu, cigaretes un neatļautas narkotiskās vielas. Savā vecuma grupā, jaunieši, kas lietoja enerģijas dzērienus divas vai pat trīs reizes biežāk uzrādīja, ka lieto arī citas līdzīgas ietekmes vielas, atšķirībā no tiem, kas nelieto enerģijas dzērienus.

Lai arī dažādu bezalkoholisko dzērienu lietošanai ir zināma saistība ar alkohola, cigarešu un narkotisku vielu lietošanu, tā tomēr nav tik stipra, kā enerģijas dzērienu lietošana.

Enerģijas dzērieni ir produkti, kas satur augstu kofeīna devu un ir radīti ar mērķi vairot enerģiju, palielināt koncentrēšanās spējas un palīdzēt saglabāt modrību. Pētījumi, kas veikti starp gados jauniem cilvēkiem apstiprina, ka enerģijas dzērienu lietošana ir saistīta ar palielinātu alkohola, marihuānas un tabakas lietošanu. Enerģijas dzērienu lietošana jauniešu vidū ir saistāma arī ar tādiem uzvedības modeļiem, ko var saukt par „uz risku orientēts” un „jaunu sajūtu alkstošs”. Enerģijas dzērieni nereti tiek lietoti kopā ar alkoholu, tādējādi it kā „nomaskējot” miegainības efektu, ko rada alkohols.

Šis jaunais pētījums, kas veikts Savienotajās Valstīs ir viens no pirmajiem, kas pēta enerģijas dzērienu saistību ar citu vielu lietošanu. „Pētījumi parāda, ka enerģijas dzērienu lietošana ir plaši izplatīta un cilvēki, kas lieto enerģijas dzērienus uzrāda arī paaugstinātu risku, kas saistīts ar citu vielu lietošanu”, tā raksta Terijs-Makelrats un viņa kolēģi.

Viņi uzsver, ka dati tomēr neuzrāda, ka enerģijas dzērienu lietošana novestu jauniešu pie apreibinošu vielu atkarības. Pētnieki uzskata, ka saistība, kas pastāv starp enerģijas dzērienu un citu vielu lietošanu jauniešu vidū, pastāv arī starp pieaugušajiem. Viņi raksta: „Vecākiem vajadzētu būt izglītotiem šajos jautājumos, kas skar enerģijas dzērienu lietošanu, tāpat kā par efektiem, ko rada šo dzērienu lietošana kopā ar alkoholu un citām vielām. Kā arī zināt, ka atsevišķas grupas (piem. jaunieši, kas tendēti meklēt jaunas sajūtas) nereti ir ar izteiktāku tieksmi lietot enerģijas dzērienus un citas vielas.”

Speciālisti uzsver, ka pat neskatoties uz saistību starp enerģijas dzērieniem un citām vielām, augstais kofeīna un cukura līmenis nav labākā izvēle priekš jauniešiem. Viņi citē Amerikāņu Pediatrijas Akadēmiju, kas apgalvo, ka „kofeīnam un citiem stimulantiem, ko satur enerģijas dzērieni, nav vietas ne jauniešu, ne pieaugušo uzturā.”