Kā jau visas ogas arī upenes ir ļoti veselīgas. Ogās ir daudz C vitamīna un antioksidanti, kā arī satur citas vajadzīgas vielas mūsu organismam. Vislabāk ogas ēst svaigas, jo tad tajās ir viss vairāk noderīgo vielu, bet lai būtu arī ziemā ar ko panašķoties, tad ogas var sasaldēt vai pagatavot upeņu ievārījumu. Upeņu ievārījums lieliski noder ziemā, jo tas palīdz saaukstēšanās gadījumā, stiprina imunitāti un uzlabo vielmaiņu. Upeņu lapas var izmantot dažādām marinādēm un tējai (upeņu labās īpašības).

Upeņu ievārījums noteikti ir viens no, kam jābūt katra mājās. Nepelnīti pēdējos gados upenes tiek aizmirstas. Tās izkonkurē zemenes, ķirši, mellenes un citas saldās ogas. Upenes nav tik pievilcīgas un saldas, bet tās satur tik pat daudz vērtīgu vielu kā citas ogas. Cenas ziņā upenes ir krietni lētāks par iepriekš minētajām ogām.

Sastāvdaļas:

  • 1.5kg upenes
  • 700g ievārījuma cukurs
  • ~2cm ingvers
  • 1/2 citrons
  • 100ml ūdens

Upenes nomazgā aukstā ūdenī un atbrīvo no liekajiem kātiņiem. Visas ogas ieber katlā un pielej klāt 100ml ūdeni, lai vārīšanas sākumā ogas nepiedegtu.

Pierīvē nomizotu ingveru un no 1/2 citrona pierīvē citrona miziņu un piespiež klāt citrona sulu.

Visu kārtīgi iemaisa un liek vārīties ik pa laikam apmaisot.

Kad ogas ir izšķīdušas pieber klāt 700g cukura un kārtīgi samaisa. Ogas turpina vārīt vēl kādas 15 minūtes ik pa laikam apmaisot.

Vāroties parādīsies putas, tās vajag nosmelt.

Kad upeņu ievārījums ir uzvārījies to karstu sapilda iepriekš sterilizētās burciņās un aizvāko.