Neskatoties uz epidēmiski pieaugošo bērnu aptaukošanās problēmu, jaunākie pētījumi liecina, ka daudzi vecāki bieži vien baidās atzīt un apzināties, ka viņu bērniem ir liekais svars. Nebraskas-Linkolnas Universitātes pētnieki ir atklājuši, ka, lai arī Savienoto Valstu bērnu aptaukošanās rādītāji ir trīskāršojušies pēdējo 30 gadu laikā, vairāk kā puse vecāku neatzīst, ka viņu bērniem ir liekais svars.

Alisa Lundahla un viņas padomdevējs dakteris Timotijs Nelsons, psiholoģijas palīgprofesors, meklēja skaidru atbildi uz jautājumu kad un vai vecāki saprot, ka viņu bērnam ir liekais svars. Lai to paveiktu viņš apkopoja un analizēja datus, kas ievākti no 69 pētījumiem visā pasaulē, laika posmā no 1990.-2012. gadam un, kuros iesaistīti bērni vecumā no 2-18 gadiem.

Kā varam lasīt internetā publicētā žurnāla „Pediatrija” rakstā, Lundahla ir atklājusi, ka vairāk kā 50 procenti vecāku kļūdīgi novērtē savu bērnu svaru, kam jau ir liekā svara problēmas. „Šajā rakstā ir pateikts daudz par to, kas saistās ar bērniem un viņu svaru”, apgalvo Lundahla. „Vecāki, kas nepareizi novērtē sava bērna svaru visticamāk nemudinās viņu uz pareizas ēšanas paradumu ieviešanu un fiziskām aktivitātē, kas varētu uzlabot bērna veselību un samazināt viņa aptaukošanās risku.” „Pārsteidzoši ir tas, ka, lai arī ir pieaudzis to bērnu skaits, kam ir liekā svara problēmas, vecāku priekšstati par bērnu svaru nav mainījušies”, piebilst Lundahla. „Neatkarīgi no tā, kur tu esi un cik lielā mērā aptaukošanās problēma ir izplatīta jūsu apgabalā, vecāki tik un tā nepareizi novērtē svaru saviem bērniem, kam jau ir liekā svara problēmas”, viņa apgalvo.

Vecāki, kuru bērni ir 2-5 gadus veci vēl jo retāk pamana, ka viņu bērniem ir liekais svars. „Priekšstati aug līdz ar gadiem”, saka Lundahla.” Ar laiku vecāki sāk saprast, ka tie nav tikai „bērnu tauciņi” un, ka bērns no tiem vairs neizaugs.” Vecāki kļūdaināk novērtē tieši savu dēlu svaru, uzskatot, ka normāls dēla svars ir tāds, kāds patiesībā viņam jau ir par lielu. „Pastāv uzskats, ka puišiem jābūt lieliem un stipriem,’’ viņa saka. „ Ja viņi nav nedaudz par lielu, tad šķiet, ka ir pārāk mazi.”
Ir izpētīts, ka vecāki, kuriem pašiem ir liekā svara problēmas, kļūdaināk novērtē arī savu bērnu svaru. „Pētījumā ir svarīga informācija pediatriem,” saka Nelsons.”Bērniem, kas ir vecumā no 2-5 gadiem un, kam ir liekais svars, ir daudz lielāka iespējamība, ka 12 gadu vecumā viņiem arī būs šī problēma, atšķirībā no tiem, ka agrā vecumā nav liekā svara.”

Aptaukošanās pusaudžu gados ir augsts rādītājs vēlākām svara problēmām, esot pieaugušam. „Gadījumi, kuros vecāki nepamana šo problēmu, ir ļoti neveiksmīgi, jo pastāv ļoti liela iespēja, ja laicīgi iejaucas, tad ir iespējams novērst liekā svara rašanos.” Saka Nelsons. „Ja pediatri redz, ka vecāki neprecīzi novērtē bērna svaru, viņi var palīdzēt vecākiem uzlabot sava bērna veselību ar veselīgākas ēšanas un fizisko aktivitāšu palīdzību.” Piebilst Lundahla.