Kurkuma ir garšviela, kas bijusi populāra Indijā un Āzijā jau 2000 gadus pirms mūsu ēras. Tas ir ingvera dzimtas augs, kam ir ļoti liela vērtība šo kultūru kulinārajās tradīcijās. Kurkuma piešķir dinamiski dzeltenu nokrāsu ēdienam, tāpat šo garšvielu izmanto arī kā dabisku auduma krāsvielu. Šī vārda izcelsme meklējama Persijā un ir saistīta ar safrānu.
Pārsteidzoši, ka vairāk nekā 9000 medicīnisku un klīnisku pētījumu pēdējā laikā ir apliecinājuši šīs garšvielas un auga pārsteidzoši lielo ietekmi uz cilvēka veselību. Šajā augā ir vairākas pamatvielas, kas rada tā lielo ietekmi uz cilvēka organismu un veselību.
Ir pierādīts, ka tas ietekmē 160 mehānismus un ceļus cilvēka organismā, tostarp, tā darbojas kā antioksidants, stiprina nervu un imūno sistēmu, tāpat tai ir pretiekaisuma īpašības.
Kurkuma ir antioksidantiem bagāta un labvēlīgi ietekmē šūnas, bet, ko tas dod jums? Lūk, daži izpētītākie un labākie ieguvumi no šī auga.

1. Kurkuma stabilizē cilvēka garastāvokli
Tika veikts ar afektīviem traucējumiem saistīts pētījums, kura ietvaros tika iegūti daudzsološi rezultāti, kas parādīja kurkuma daudznozīmīgo ietekmi garastāvokļa stabilizēšanā. Pētījums ilga 8 nedēļas, cilvēki tika sadalīti divās grupās. Pirmā grupa katru dienu saņēma kurkumu, bet otro grupu mēģināja ārstēt ar placebo efektu. Pēc 8 nedēļām depresijas un trauksmes sajūtas testi bija pabeigti un pacienti, kas saņēma kurkumu, visi uzrādīja ievērojamu uzlabošanos, salīdzinot ar tiem, pret kuriem tika izmantots placebo. Vai šis augs varētu būt jauna iespēja, kas palīdzētu cilvēka garastāvokļa stabilizēšanā?

2. Sāpes un diskomforta sajūta
Iespaidīgs pētījums tika pabeigts un publicēts 2014.gada martā, kura ietvaros tika aplūkota kurkuma ietekme uz ceļgalu osteoartrīta radītām sāpēm un funkciju ierobežojumiem. Šajā pētījumā, kas ilga 4 nedēļas, cilvēki pēc nejaušības principa tika sadalīti divās grupās. Viena grupa katru dienu saņēma kurkumu, otra grupa devu ibuprofēna.
Pētījumi apliecināja, ka grupa, kas saņēma kurkumu izjuta tādus pašus diskomforta atvieglojumus kā grupa, kas saņēma ibuprofēnu. Tomēr šķita, ka grupa, kas saņēma kurkumu, izjuta lielāku atvieglojumu no locītavu stīvuma. Tie, kas saņēma kurkumu ziņoja arī par mazākiem blakusefektiem. Dubultmaskētā pētījumā, kas tika veikts 2011.gadā un, kurā tika izmantos placebo efekts un kurkuma tika izmantota, lai mazinātu pēcoperāciju radītu diskomfortu un nogurumu pacientiem, kam tikusi veikta žultspūšļa operācija. 3 nedēļu laikā pacienti, kas lietoja kurkumu, izjuta mazākas sāpes un nogurumu.

3. Palīdz brūču sadziedēšanā
Iegriezi pirkstā? Nesen veikts pētījums apliecina, ka kurkumā ir vielas, kas palīdz brūcēm ātrāk sadzīt. Kā ir apliecinājuši vairāki jauni pētījumi, kurkumam patiešām piemīt spēja stiprināt organisma dabiskos dziedināšanas procesus un rezultātu, turklāt, netiek runāts tikai par nelielu ķermeņa platību, kam šī dzīšana nepieciešama.
2006.gadā tika veikts aizraujošs pētījums, kas aplūkoja kurkuma iedarbību uz brūcēm žurkām. Rezultāti apliecināja, ka šis augs palielina kolagēna sintēzes rādītājus, uzlaboja brūču dzīšanu, palielināja audu izturību un šūnu proliferāciju ap brūci. Kurkuma uzrādīja arī savas antioksidantu īpašības, kas palīdzēja dzīšanas procesā.

4. Palīdz balansēt cukura līmeni asinīs
Jauns pētījums tika publicēts 2014.gada novembrī, kas pētīja kurkuma ietekmi uz šūnām aizkuņģa dziedzerī, kas ražo insulīnu un to saistību ar 2.tipa cukura diabētu. Pētnieki ārstēja šīs šūnas ar kurkumu saturošiem preparātiem un tika novēroti ievērojami uzlabojumi.

5. Čūlas
Indijā kurkumu jau sen izmanto kā ēdiena garšas un krāsas pastiprinātāju. Vēl viens iemesls, kādēļ Austrumu kultūrās kurkumu izmanto jau gadu tūkstošiem ir tā gremošanas sistēmas nomierinošās īpašības. Pētnieki vēlējās pārbaudīt šī auga nomierinošo ietekmi pret kuņģa skābes preparātu (etanolu), ko izmanto, lai izraisītu kuņģa čūlu testa dzīvniekiem. Preparāts, kas saturēja kurkuma ēteriskās eļļas tika ievadīts pirms etanola un rezultāti bija pārsteidzoši. Tas nomāca kuņģa čūlas veidošanos par 85%. Ievērojami mazinājās arī audu bojājumi. Turklāt, kurkuma uzrādīja arī ievērojamas aizsardzības spējas pret citiem kuņģa bojājumiem.

6. Palīdz stīvām locītavām
2012.gada novembrī tika publicēts klīnisks pētījums, kura mērķis bija noskaidrot efektivitāti un, vai vispār tāda ir, locītavu saišu diskomforta mazināšanā. Viena grupa saņēma zāles, ko parasti lieto šādās situācijās (diclofenac sodium), bet otra grupa saņēma kurkumu. Pacientiem tika izsniegtas lapas, lai novērtētu rezultātus. Kurkuma pārspēja medikamentus visos aptaujas anketā norādītajos līmeņos. Turklāt, tas radīja mazāk blakusefektu.

7. Holesterīna regulēšana
Kurkuma spēj palīdzēt regulēt un līdzsvarot holesterīna līmeni, apliecina kopš 1990.gada veikti pētījumi. Daži no šiem pētījumiem apliecināja iespaidīgu lipīdu profilu un holesterīna marķieru rādītāju pazemināšanos.
2011.gadā tika veikts pētījums, lai pārbaudītu kurkuma ietekmi uz holesterīna un triglicerīda līmeni. Dalībniekiem tika dota augstāka vai zemāka kurkuma deva un otrai grupai tika dots tikai E vitamīns. Rezultāti jau pēc 7 dienām izrādījās statistiski nozīmīgi. Zemākās devas kurkuma uzrādīja vislielākos uzlabojumus, salīdzinot ar abām pārējām grupām, kā rezultātā holesterīna līmenis pazeminājās par 17%, bet triglicerīga līmenis par veseliem 47%!
Pēcāk tika veikts vēl viens septiņu dienu pētījums, kas uzrādīja holesterīna samazināšanos par 12%, bet lipīdu peroksīdi samazinājās par 33%, bet labā veida holesterīns tika paaugstināts par 29%. Vissvarīgākais ir tas, ka šie pētījumi parādīja, ka tas ir salīdzinoši drošs līdzeklis, kas uzrāda zemu blakusparādību līmeni.

8. Nomierina sakairinātus audus
Pētījumi ir apliecinājuši, ka kurkuma palīdz stiprināt organisma spēju novērst kairinājumu. Pietūkums ir veselīga un dabiska organisma reakcija, kas rodas ķermenim reaģējot uz gūtu savainojumu. Tiek uzskatīts, ka mūsdienās cilvēki dzīvo tik toksiskā un stresa pilnā vidē, kas paver lielas iespējas dažādiem iekaisumiem, kas kļūst par pamatu daudzām slimībām.
2007.gadā tika publicēts pārskats par tām nomierinošajām spējām, kas visticamāk skaidrojamas ar šī auga spēju aizkavēt vai apturēt iekaisuma fermentus, tādus kā ciklooksigenāzes – 2, lipoksigenāzes un slāpekļa oksīda sintēzi. Šie trīs fermenti ir īpaši svarīgi, jo spēj ietekmēt iekaisuma procesu, jo, ja fermenti tiek neatbilstoši regulēti, tie var novest līdz saslimšanai. Kurkuma palīdz organismam pielāgoties un regulē šos enzīmus.