Medus vienmēr ir bijis populāra kulinārijas delikatese, tāpat kā medicīnā izmantots līdzeklis vairāku tūkstošu gadu garumā. Šķiet, ka mūsu senči visā pasaulē ir bijuši labi informēti par medum piemītošajām veselīgajām īpašībām. Senākais zināmais veids, kā tas ticis izmantots, ir Šumeru tabletes, kas tikušas izmantotas medicīnā gandrīz pirms 4000 gadu. 30% no Šumeru medicīnas līdzekļiem ir saturējuši medu. Indijā šis gardums ir svarīga Siddha un Ajūrvēdas daļa. Senajā Ēģiptē tas ir ticis izmantots ādas un acu slimību ārstēšanā, tāpat tas ticis izmantots pārsējos brūcēm un apdegumiem. Arī daudzās citās kultūrās tas tiek izmantots kā medicīnisks līdzeklis.
Mūsdienās medus ir daudzu pētījumu, kas saistīti ar medicīnu, uzmanības centrā. Pētījumos tiek aplūkoti un apstiprināti dažādie veidi, kādos medu savulaik izmantojuši mūsu senči. Aplūkosim dažus no tiem.

1. Labs jūsu asinīm

Medus ietekmē jūsu ķermeni dažādos veidos, atkarībā no tā, kā jūs to lietojat. Ja medu izšķīdina remdenā ūdenī un izdzer, tas labvēlīgi ietekmē sarkano asins ķermenīšu skaitu, kas galvenokārt atbild par skābekļa līmeni asinīs dažādās ķermeņa daļās. Šāds maisījums rūpējas arī par hemoglobīna līmeni asinīs, kas palīdz novērst anēmijas draudus. Anēmija jeb dzelzs zudums ir stāvoklis, kas rodas, ja organisms ar uzturu neuzņem dzelzi pietiekošā daudzumā, kā rezultātā ir apdraudēta skābekļa caurlaidība asinīs. Samazināts skābeklis izraisa nogurumu, elpas trūkumu, depresiju un citas problēmas. Tas var palīdzēt to novērst.
Laba skābekļa līmeņa uzturēšana asinīs ir ļoti svarīga, jo skābekļa līmenis asinīs nosaka to, cik labā stāvoklī ir organisms un, kā tas pats ir spējīgs sevi atjaunot. Agrākie pētījumi ir arī apliecinājuši tā pozitīvo ietekmi uz hipertensiju jeb augstu asinsspiedienu. Ir arī pētījumi, kas apliecina, ka medus var mazināt mazo balto asins ķermenīšu skaitu ķīmijterapijas pacientiem. Kā apliecināja neliela mēroga eksperiments, 40% riska grupas pacientiem ar zemu leikocītu skaitu šī problēma neatkārtojās pēc tam, kad tie ķīmijterapijas laikā katru dienu apēda divas karotes medu.

2. Labāks nekā cukurs

Ir daudz runāts par baltā cukura negatīvo ietekmi uz ķermeni. Medus ir lielisks aizstājējs – tas ir salds, bet to lietot uzturā ir droši. Lai arī tas principā savā sastāvā ietver cukuru, tas ir citādāks, jo sastāv no aptuveni 30% glikozes un 40% fruktozes, diviem monosaharītiem un 20% cita veida cukuriem. Medū ir arī dekstrīns. Šī kombinācija palīdz regulēt cukura līmeni asinīs.

3. Labs tiem, kas praktizē jogu

Tā lietošana ir īpaši ieteicama tiem, kas praktizē jogu, jo regulē un palīdz noturēt līdzsvarā asiņu ķīmisko sastāvu. Remdenā ūdenī izšķīdināts medus, ko izdzer no rīta pirms jogas praktizēšanas, palīdz atvērt visu ķermeņa sistēmu.

4. Tas ir antibakteriāls un antiseptisks

Tā lietošana uzturā stimulē antivielas un cīnās pret kaitīgo mikrobu aktivitāti. Vairāki pētījumi aplūko tā ietekmi brūču ārstēšanā. Vienā no pētījumiem, kas aplūkoja tā terapeitisko iedarbību tika konstatēts, ka pētījuma dalībniekiem medus, kas uzklāts uz brūcēm dezinficēja un iznīcināja visas baktērijas. Citā pētījumā 59 dalībniekiem tika apstrādātas brūces un kāju čūlas, kas 80% gadījumu nebija reaģējušas uz citām ārstniecības metodēm. Izņemot vienu eksperimenta dalībnieku, visiem pārējiem bija novērojama uzlabošanās. Vēl jo vairāk – brūces kļuva sterilas pēc vienas nedēļas tā lietošanas.
Tradicionālajā medicīnā viens no ieguvumiem, lietojot medu ir gadījumi, kad to lieto elpceļu infekciju ārstēšanā. Ikdienā medu var lietot, lai novērstu lieku gļotu veidošanos un astmu.
Pētījumi ir pierādījuši, ka medicīniskas kvalitātes medus var novērst tādas saslimšanas, ko izraisījusi pārtika, piemēram, salmonella. Tas ir apliecinājis savu iedarbību arī baktēriju iznīcināšanā, kas radušās organismā pēc antibiotiku lietošanas. Antibiotikas parasti ļauj dažādām baktērijām attīstīties un izrādīt pretestību. Turpretim medus ir viena no vielām, kas mazina šo baktēriju darbību un ļauj iedarboties antibiotikām.

5. Vairo enerģiju

Tradicionālajā medicīnā medus nereti tiek lietos kā enerģijas vairotājs. Kā jau iepriekš tika minēts, tas satur dažādas cukura molekulas, tostarp glikozi un fruktozi. Turpretim, atšķirībā no baltā cukura, kur glikoze un fruktoze ir apvienotas kā saharīti, tādējādi gremošanas posmā radot nepieciešamību pēc papildus soļa, medū šīs vielas ir atsevišķi. Tādējādi glikoze darbojas kā enerģijas vairotājs un uzturētājs.
ASV nacionālā medus padome iesaka lietot uzturā medu, jo tas nelielā daudzumā satur ļoti daudzus vitamīnus. Piemēram, dzelzi, kalciju, varšu, pantotēnskābes, riboflavīnu, neocīnu, magniju, mangānu, fosforu, kāliju un cinku.

6. Palīdz gremošanā

Tas palīdz mazināt aizcietējumus, vēdera uzpūšanos un gāzu veidošanos. Tas ir bagāts arī ar probiotiskajām jeb “draudzīgajām” baktērijām, kā piemēram, bifido baktērijas, kas palīdz gremošanā, stiprina imūnsistēmu un mazina alerģijas. Lai samazinātu toksisko ietekmi uz zarnu mikotoksīnu ražoto sēnīti, galda cukura vietā lietojiet medu.

7. Tas apkaro ādas un galvas ādas infekcijas

Medum ir daudz labu īpašību, kas attiecas uz ādas un galvas ādas veselību. Neliela mēroga pētījums, kurā piedalījās 30 pacienti, aplūkoja tā iedarbību uz dermatītu un blaugznu ārstēšanu, kā rezultātā dalībnieki lietoja atšķaidītu tīro medu, ierīvējot ar to problemātiskās zonas 2-3 minūšu garumā. Tad tas  tika atstāts, lai iedarbotos uz aptuveni 3h, bet tad tika noskalots ar siltu ūdeni. Visiem pacientiem bija novērojama uzlabošanās. Mazinājās nieze, bet pēc divām nedēļām problēma pazuda pavisam. Situācija uzlabojās arī tiem pacientiem, kam bija problēma ar matu izkrišanu. Pacienti, kas turpmāko pusgadu lietoja medu reizi nedēļā, nepiedzīvoja problēmas atkārtošanos.

8. Palīdz bērniem labāk gulēt

Vairāku pētījumu rezultāti apliecina, ka medus palīdz uzlabot bērnu miega kvalitāti. Balstoties uz vecāku stāstīto, pētījumi apliecina, ka tas mazina bērnu klepu naktīs un ļauj tiem mierīgāk gulēt.

Vērts paturēt prātā

Medū, kas ir tumšāks, ir vairāk antioksidantu. Tas nebojājas un, ja pareizi noslēdz trauku, kurā tas ir, to var uzglabāt ilgāku laiku. Arheologi ir atraduši noslēgtas burkas senajās Ēģiptes pilsētās faraonu kapenēs. Nav informācijas par to, ko arheologi ar visu šo medu iesāka!
Medu nedrīkst lietot zīdaiņiem līdz 12 mēnešu vecumam, jo pastāv risks, ka tas var saturēt sporas ar botulisma baktēriju, kas var izraisīt zīdaiņu botulismu. Šīs sporas ir atrodamas putekļos un augsnē, līdz ar to, tās spēj atrast arī savu ceļu līdz medum. Zīdaiņu organismā sistēma vēl nav izveidojusies tik spēcīga, lai spētu tikt galā ar šo infekciju.
Vēl jāpatur prātā, ja runājam par diabētiķiem, tad šajā ziņā tas nav īpaši atšķirīgs no baltā cukura. Abi produkti paaugstina cukura līmeni asinīs, tādēļ diabēta slimniekiem no tā jāuzmanās.