Mēs visi esam piedzīvojuši sarunas, kas ir kā pliķis sejā. Vienalga, vai mēs esam tie, kas to saņem vai tie, kas saka šos nekam nederīgos komentārus, tas nav patīkami nevienam, kas šajā sarunā ir iesaistīts.

Varētu teikt, ka sievietes, kas ir stāvoklī ir daudz jūtīgākas uz tādu lietu dzirdēšanu, kas liek viņu acīm ieplesties lielām, paaugstināties asinsspiedienam un/vai nostādīt viņas tādā emocionālajā stāvoklī, kas noved pie „Nu nē, tu to tikko nepateici!” atbildes reakcijas. Dažreiz tas, kurš aizskar ir svešinieks, dažreiz tuvs draugs, ģimenes loceklis, vai, Dievs palīdzi viņam, vīrietis, kas ir daļēji atbildīgs par visu šo situāciju.

Tālāk sekos 15 lietas, ko tev nekad, nekad, nekad nevajadzētu teikt sievietēm, kas ir stāvoklī.

• „Vai tu tiešām esi pārliecināta, ka tev nebūs dvīņi?”
Kāpēc tev to nevajadzētu teikt: Kāda cita cilvēka izmēru komentēšana ir viena no lietām, ko nekad nevajadzētu darīt. Tas, ka sieviete ir stāvoklī nenozīmē, ka tas ir normāli norādīt uz viņas ķermeni.

• „Tev tiešām nevajadzētu to ēst/dzert/darīt.”
Kāpēc tev to nevajadzētu teikt: Galvenokārt, jo to, ko ēst, dzert vai darīt sieviete izlemj kopā ar savu ārstu. Varam saderēt, ka viņai ir bijusi plaša saruna ar speciālistiem par to, kas ir labi un, kas nē, tādēļ paturi savus komentārus pie sevis.

• „Tu taču barosi ar krūti/pudelīti, vai ne?”
Kāpēc tev to nevajadzētu teikt: Tas, kā mamma plāno barot savu mazuli ir tikai un vienīgi atkarīgs no viņas. Tas, vai viņa plāno barot ar krūti vai izmantot piena maisījumu ir tikai un vienīgi viņas darīšana. Ir labāk turēties pa gabalu no šī temata, ja vien viņa pati neuzsāk sarunu par to. Ja šis sarunu temats uzpeld, izvēlies labāk „klausīties nevis lasīt lekciju” nostāju.

• „Es savas grūtniecības laikā darīju X, Y un Z, domāju, ka tev arī to vajadzētu.”
Kāpēc tev to nevajadzētu teikt: Tu vari būt dzemdējusi bez epidurālās anestēzijas. Tu varbūt nodarbojies ar vingrošanu katru dienu 30 min garumā, līdz nesākās kontrakcijas. Tu varbūt izvēlējies vecmāti un mājdzemdības tā vietā, lai dzemdētu slimnīcā. Tas ir lieliski, bet, ja vien viņa neprasa tevi dalīties ar savu pieredzi vai padomiem, nesniedz neprasītu padomu.

• „Pārliecinies, ka tu izgulies/dodies ārā no mājas/izbaudi dzīvi, kamēr vēl vari!”
Kāpēc tev to nevajadzētu teikt: Šāds apgalvojums norāda, ka sievietei, kas ir stāvoklī vairs nebūs nekādas dzīves vai miega vairs nekad, tikai tāpēc, ka viņa gaidīs bērniņu. Jaunums: arī vecākiem var būt dzīve! Jā, viņu miega grafiki kādu laiku var būt nestabili un prioritātes mainīties. Tas nozīmē, ka pazudīs jebkādas prieka paliekas tikai tādēļ, ka tiek iesaistīts mazulis. Starp citu, bērni padara dzīvi vēl priekpilnāku.

• „Vai tu neesi par jaunu/par vecu, lai tev būtu bērni?”
Kāpēc tev to nevajadzētu teikt: Klau, mazulis būs šā vai tā, tādēļ nav nekādas jēgas norādīt uz sievietes vecumu, kamēr viņa ir stāvoklī. Tas ir viņas lēmums un lai arī kādus komentārus tu nesniegtu, tas situāciju nemainīs. Tie vienīgi aizskars viņas jūtas vai aizkaitinās viņu.

• „Tik žēl, ka tev tik ātri jāatgriežas darbā.” Vai „Tik žēl, ka tu atmet ar roku savai karjerai, lai paliktu mājās.”
Kāpēc tev to nevajadzētu teikt: Izdarīt lēmumu par noteikta mājās palikšanas laika beigām un vai nodoties mājās paliekoša vecāka lomai, tas ir ļoti personisks lēmums, par ko stāvoklī esoša sieviete domā ļoti daudz. Citiem vārdiem sakot, viņas jau ir izdarījušas savu lēmumu, kas ir balstīts uz daudziem viņas personīgi ietekmējošiem faktoriem, tādēļ tavs devums šeit nemaz nepalīdz un var pat sāpināt. Sievietes ļoti bieži saskaras ar šo tēmu ģimene pret karjeru un rezultātā jūtas vainīgas, lai arī kāds būtu viņu lēmums. Esi atbalstošs nevis pamācošs.

• „Tas gan ir draņķīgi- tavas strijas/pietūkušās kājas/izkritušie mati/pūtītes/liekais svars.”
Kāpēc tev to nevajadzētu teikt: Nekad nekomentē otra cilvēka ķermeni ar nožēlu, pat tad, ja viņa ir stāvoklī. Šādas piebildes iedzeļ un tik ātri neaizmirstas.

• „Vai esi pārliecināta, ka spēj to izdarīt?”
Kāpēc tev to nevajadzētu teikt: Jau atkal, viņa ir daudz konsultējusies ar speciālistiem un zinoša par to, vai viņas ķermenis ir spējīgs to izdarīt vai nē. Ja izskatās, ka viņai kas sagādā grūtības (iepirkumu somas, kaut kā pacelšana utml.) nešaubīgi piedāvā palīdzību. Tikai nepieņem, ka viņa to nevar izdarīt. Nevienam nepatīk justies nevarīgam.

• „Oho! Tu esi krietni pieņēmusies svarā! Vai tas ir veselīgi?”
Kāpēc tev to nevajadzētu teikt: Vienkārši nevajag sniegt komentārus par cilvēka svaru. Pat tad, ja viņa ir uzņēmusi pārāk daudz svara, tā ir saruna, kam būtu jānotiek tikai starp viņu un speciālistiem. Ja vien tu neesi ārsts, nemaz nesāc šo sarunu.

• „Tev patiešām vajadzētu uzņemt mazliet vairāk svara. Tu esi pārāk tieva priekš sievietes, kas ir stāvoklī.”
Kāpēc tev to nevajadzētu teikt: Tā paša iemesla dēļ kā iepriekš. Tu neesi speciālists šajā jautājumā, tādēļ nemaz nesāc komentēt viņas svaru.

• „Vai tava grūtniecība bija pārsteigums vai plānota?”
Kāpēc tev to nevajadzētu teikt: Tas viennozīmīgi ir tabu temats. Ja vien nevēlies apkaunot sevi un stāvoklī esošo sievieti, neaizskar šo tematu. Viņa var piedāvāt pati aizsākt šo sarunu, bet ja ne, tā ir saruna, kas rezervēta tikai viņai un mazuļa tēvam.

• „Nezinu kā tu to izturēsi vasarā/ziemā/utml.”
Kāpēc tev to nevajadzētu teikt: Viņa ir diezgan pazīstama ar gadalaikiem un zina, ka būt stāvoklī karstā vasarā vai aukstā ziemā nav ideāli. Tā nav sliktākā lieta, ko pateikt stāvoklī esošai sievietei, bet nav nekādas vajadzības viņai atgādināt par Mātes Dabas kaprīzēm.

• „Vai varu pieskarties tavam vēderam?”
Kāpēc tev to nevajadzētu teikt: Tu vari par to iejautāties pirmais, bet ļoti daudzām stāvoklī esošām sievietēm nepatīk pieskārieni. Ja tu esi tuvs viņai (piemēram, tuvs draugs, ģimenes loceklis vai dzīvesbiedrs), tā ir viena lieta. Bet, ja esi svešinieks, visticamāk labāk ir to nejautāt.

• „Tev noteikti šobrīd plosās hormoni…”
Kāpēc tev to nevajadzētu teikt: Ja vien nevēlies saņemt niknu skatienu, nemaz neiepīksties par viņas hormonu līmeni. Tas ir tāpat kā pateikt” Tev laikam ir PMS!”, kas nekad nebeidzas labi tam, kas to pateicis. Protams, viņas hormoni var trakot, bet tas, ka tu uz to norādīsi neko nepadarīs labāku.