Šķiet, ka stārķis ir nolēmis Tevi apciemot? No sāpīgām krūtīm līdz pēkšņām vēlmēm pēc ēdiena, lūk būs desmit biežākās grūtniecības pazīmes.
1. Sāpīgas krūtis
Jūtīgākas krūtis un krūšu gali parasti ir pirmās grūtniecības pazīmes (aptuveni kā tad, kad Tev ir mēnešreizes, tikai vēl trakāk). Sāpīgas krūtis ir rezultāts hormonālām pārmaiņām, kas rodas grūtniecības laikā.
Kāpēc tā notiek?
Pieaugošā asins plūsma (ko izraisa hormonu uzliesmojums, kas gan cits?) padara Tavas krūtis lielākas un jūtīgākas uz pieskārieniem.
Vai tā notiek visām?
Neuztraucies, Tu neesi vienīgā, kas cīnās ar krūšu sāpēm. Dažām tās ilgst tikai nedēļu, citām visu pirmo grūtniecības trimestri.
Ko man darīt?
Iegādājies krūtis atbalstošu krūšturi. Aprunājies ar profesionāli, kas palīdzēs atrast piemērotāko krūšturi un pārliecinies, ka tajā paliek vēl brīva vieta (jo tās turpinās augt!).
2. Tumšākas areolas
Areolu kļūšana tumšākām (areola atrodas apkārt krūšgalam) var parādīties jau nedēļu vai divas pēc grūtniecības iestāšanās. Šis, kā daudzi citi grūtniecības simptomi ir radies hormonālo pārmaiņu rezultātā.
Kāpēc tā notiek?
Āda apkārt krūšu galiem kļūst tumšāka grūtniecības radīto hormonālo pārmaiņu rezultātā. Tavs ķermenis sagatavo Tavas krūtis brīdim, kad būs jābaro mazulis (kas ir ļoti laba lieta!).
Vai tā notiek visām?
Šī ir viena no pirmajām pamanāmajām pazīmēm un tā tas notiek ar ļoti daudzām sievietēm. Dažas pat ievēros uztūkumu. Tavai grūtniecībai ritot uz priekšu, areola var kļūt tumšāka un augt plašāka. Dažreiz šīs pārmaiņas paliek uz visiem laikiem, bet citreiz nē.
Ko man darīt?
Pirms zvani savam ārstam atceries, ka areolas palikšana tumšākai vēl nav iemesls satraukumam. Tas ir izplatīti un nekaitīgi, bet, ja Tu esi patiešām satraukusies, tad vajadzētu aiziet uz ārsta apskati.
3. Smērēšanās
Gaiša asiņošana var parādīties 5-10 dienas pēc grūtniecības iestāšanās; to sauc par „ieviešanās asiņošanu” un tā ir zīme, ka embrijs ir nostiprinājis sevi dzemdes sieniņā (kas būs viņa mājas turpmākos 9 mēnešus!).
Kāpēc tā notiek?
Tas nozīmē, ka Tev gaidāms mazulis! Apaugļotā olšūna sāk nostiprināties dzemdes sieniņās (bet neuztraucies, tas nav sāpīgi). Un tā ir laba zīme, jo nozīmē, ka mazulis ir gatavs sākt augt un attīstīties.
Vai tā notiek visām?
Smērēšanās var nebūt visām topošajām māmiņām, bet tas nenozīmē, ka jāsaceļ trauksme, ja ar Tevi tā notiek.
Ko man darīt?
Ja pamani smērēšanos, piezvani savam ārstam un veic grūtniecības testu. Šai pazīmei vajadzētu ilgt ne ilgāk kā 5-10 dienas pēc grūtniecības iestāšanās, tāpēc, ja smērēšanās nebeidzas, Tev noteikti ir jāpārbaudās pie ārsta, lai noskaidrotu, vai viss ir kārtībā.
4. Bieža urinēšana
Biežā skraidīšana uz tualeti parasti sākas divas vai trīs nedēļas pēc grūtniecības iestāšanās. Pēc tam, kad embrijs ir nostiprinājies dzemdē, Tavs ķermenis sāk radīt hormonu, kas zināms kā HCG, kas izraisa biežo urinēšanu.
Kāpēc tā notiek?
Tiklīdz mazulis ir nostiprinājies dzemdē, HCG hormons tiek atbrīvots, kā rezultātā Tev var būt sajūta, ka jāiet uz tualeti ik pēc piecām minūtēm. HCG, kas zināms kā cilvēka horiona gonadropings, atbrīvo estrogēnu un progesteronu, kas ir hormoni, kas atbalsta Tavu grūtniecību. Paaugstināts HCG līmenis urīnā ir tas, kas norāda uz grūtniecību, ja veic grūtniecības testu mājas apstākļos.
Vai tā ir visām?
Visām sievietēm paaugstinās HCG līmenis, bet ne visām sievietēm var būt jāskraida uz tualeti tik bieži kā Tev. Bet, tā kā HCG līmeņa paaugstināšanās ir laba lieta, nav iemesla satraukumam. Tā kā ritot grūtniecībai, mazulis turpina augt lielāks, Tev var nākties pierast pie biežajiem tualetes apmeklējumiem.
Ko man darīt?
Ja saproti, ka esi pavadījusi visu nakti apmeklējot dāmistabu, veic grūtniecības testu un piezvani savam ārstam. Ir lielas iespējas, ka Tev gaidām mazulis!
5. Nogurums (mēs šeit runājam par pilnīgu spēku izsīkumu)
Enerģijas zudums rodas pateicoties hormoniem un Tava ķermeņa reakcijai uz augošā mazuļa attīstību.
Kāpēc tā notiek?
Tavs ķermenis nemitīgi strādā, lai nodrošinātu mazulim visu nepieciešamo, lai viņš varētu augt visus turpmākos deviņus mēnešus.
Vai tā ir visām?
O, jā! Bet, ja Tev šķiet, ka esi nogurusi tagad, pagaidi, kad pienāks laiks, kad Tu visu dienu pavadīsi ar mazu zīdaini.
Ko man darīt?
Nebaidies izmantot iespēju nosnausties, par ko tik ļoti sapņo. Jo labāk Tu jutīsies, jo labāk jutīsies Tavs mazulis.
6. Pazudušas mēnešreizes
Kavējas mēnešreizes? Tu varētu apsvērt domu par grūtniecības testu.
Kāpēc tā notiek?
Tev katru mēnesi ir mēnešreizes, jo olšūnas netiek apaugļotas. Ja Tev kādu mēnesi nav mēnešreižu, ir ļoti liela iespējamība, ka Tev gaidāms mazulis!
Vai tā ir visām?
Vairākumam sieviešu, kas ir stāvoklī mēnešreižu nav (vai frāze „man kavējas” šķiet pazīstama?), taču tas nenozīmē, ka visām sievietēm to nebūs, ja viņas ir stāvoklī neilgu laiku.
Ko man darīt?
Ja Tev ir regulāras mēnešreizes, to kavēšanās varētu būt pirmā pazīme, ka esi stāvoklī, tāpēc izmēģini grūtniecības testu (vai piezvani savam ārstam), lai to apstiprinātu. Ja Tavas mēnešreizes ir neregulāras, tik un tā pastāv iespēja, ka vari būt stāvoklī, tādēļ noteikti pieraksties vizītei pie ārsta.
7. Rīta nelabumi
Slikta dūša un vemšana dažas sievietes piemeklē ļoti agrīnā grūtniecības stadijā, bet lielākā jautrība parasti sākas ap sešām nedēļām.
Kāpēc tā notiek?
Nav skaidri zināma atbilde, kādēļ grūtniecības laikā parādās slikta dūša, varētu domāt, ka tas ir hormonālo izmaiņu dēļ (šķiet, ka tā šajā situācijā ir atbilde uz visiem jautājumiem).
Vai tā ir visām?
Eksperti uzskata, ka aptuveni 50-90 procentiem grūtnieču ir rīta nelabumi.
Ko man darīt?
Lielākoties nelabuma sajūta nav īpaši patīkama, tādēļ centies ieklausīties savā ķermenī un palikt mierīga. Ir speciālisti kas iesaka ēst biežas, bet nelielas maltītes, ēst krekerus, pirms piecelšanās no gultas, lietot vitamīnus B6 un B12, lietot ingvera tabletes vai ingvera tēju. Bet, ja zaudē svaru vai nespēj paturēt iekšā nekādu ēdienu, tās var būt pazīmes nopietnām problēmām (kas var radīt bojājumus aknām, smadzenēm un apdraudēt mazuli), tādēļ noteikti konsultējies ar ārstu.
8. Jūtīgs deguns
Tavas pēkšņi pastiprinājušās ožas maņas var likt Tavam mīļākajam ēdienam smaržot pēc beigtas zivs.
Kāpēc tā notiek?
Nav zinātnisku pētījumus, kas to izskaidrotu, bet daudzām sievietēm pastiprinās oža, kad viņas ir stāvoklī.
Vai tā ir visām?
Tā nenotiek ar visām sievietēm, bet ar Tevi viss ir kārtībā, ja pēkšņi pastiprināti sajūti visas smaržas, sākot no siera līdz Tava kolēģa pusdienām.
Ko man darīt?
Ja tas Tevi traucē, centies turēties nomaļus no spēcīgi smaržojošām lietām, produktiem. Vari izmēģināt lieku reizi izmazgāt drēbes. Bieža drēbju mazgāšana (ņemot vērā, ka apģērbs mēdz uzsūkt aromātus) var būt pietiekoši iedarbīgs veids, kā nomākt nepatīkamos aromātus.
9. Vēlmes
Pētījumi apliecina, ka aptuveni 90 procenti grūtnieču ir izjutušas vēlmes pēc konkrētiem ēdieniem jo sevišķi pirmā trimestra laikā.
Kāpēc tā notiek?
Eksperti nav pilnībā droši, kāpēc tā notiek, bet daži uzskata, ka šīs vēlmes ir veids, kā ķermenis pasaka, kas tam ir vajadzīgs. Tāpēc, ja Tev kārojas marinētus gurķīšus, tas visticamāk nozīmē, ka Tavs organisms vēlas ko sāļu. Un šeit Tu (jau atkal!) vari vainot pieaugošos hormonus, kas jau atkal spēlējas ar Tavu garšas un smaržas izjūtu.
Vai tā ir visām?
Vairāk kā 90 procenti topošo māmiņu alkst pēc kaut kā, kad ir stāvoklī, tāpēc, ja Tev kārojas taizemiešu ēdienus vienā mirklī, bet jau nākamajā – itāliešu, tas ir pilnīgi normāli.
Ko man darīt?
Mērena izdabāšana šīm savām pēkšņajām vēlmēm ir normāla (un pat nepieciešama), bet pievērs uzmanību tam kaloriju daudzumam, ko uzņem, jo sevišķi tad, ja tās sāk aizstāt svarīgākās uzturvielas. Ir daudz vienkāršu (un veselīgu!) veidu, kā apmierināt savas ēšanas vajadzības, neapēdot kasti saldējuma.
10. Uzpūšanās
Paaugstinātais progesterona un estrogēna līmenis ir iemesls, kādēļ daudzas sievietes kļūst lielākas jau ļoti agrīnā grūtniecības stadijā. Šis grūtniecības simptoms var būt nepatīkams, bet viss nostājas savās vietās pēc pirmā trimestra beigām un tas viss šķitīs bijis tā vērts brīdī, kad turēsi rokās savu mazuli.
Kāpēc tā notiek?
Progesterons (viens no tiem grūtniecības hormoniem, ko pieminējām iepriekš) relaksē gludos muskuļu audus visā Tavā ķermenī, ieskaitot Tavā gastroenteroloģiskajā traktā. Tas liek zarnām strādāt lēnāk, dodot Tavam ķermenim vairāk laika uzņemt nepieciešamās barības vielas no ēdiena un nogādāt tās Tavam mazulim… un pēc tam pārvērst to gāzēs.
Vai tā ir visām?
Uzskati to par daļu no notiekošā. Gandrīz katra topošā māmiņa ir izjutusi vēdera pūšanos savas grūtniecības laikā (pat tad, ja viņa to neizjūt jau pašā grūtniecības sākumā).
Ko man darīt?
Ēd mazas, regulāras maltītes un izvairies no ēdieniem, kas veicina gāzu veidošanos, kā piemēram, cepti ēdieni, saldumi, kabači un pupas. Ēšana un dzeršana lēnām palīdzēs Tev izvairīties no lieki norīta gaisa (Tu vēlāk izmantosi šo tehniku, kad barosi savu mazuli!), un brīvs apģērbs palīdzēs Tev justies komfortablāk. Arī jogas nodarbības var palīdzēt nomierināt organismu. Bet, ja gāzes ir ļoti spēcīgas, konsultējies ar savu ārstu, pirms lieto kādus medikamentus.