Tu iespējams ļoti rūpīgi seko līdzi tam, ko Tu ēd tagad, kad esi stāvoklī. Un, vienlīdz svarīgi ir ne tikai veselīgie ēdieni, ko Tu ēd, bet svarīgi ir arī tie, ko Tu nedrīksti ēst.

Jūras ēdieni ar augstu dzīvsudraba saturu

Haizivs, zobenzivs, konservēts tuncis, kas ir zivs, no kuras lietošanas uzturā vajadzētu izvairīties visvairāk. Dzīvsudrabs uzkrājas ar laiku un, tā kā šīs zivis dzīvo ilgāk, tajās ir uzkrājies arī vairāk dzīvsudraba. Dzīvsudrabs uzkrājas arī cilvēkos un, esot stāvoklī, tas var ietekmēt mazuļa smadzenes, dzirdi un redzi, tādēļ iekļaujiet šīs zivis ar augstiem dzīvsudraba rādītājiem savā „ nedrīkst ēst” sarakstā.
Bet, ja runājam par zivīm, kam nav lieli dzīvsudraba uzkrājumi- lasis, forele, vēžveidīgie, tie patiesībā ir pat labi Tev un Tavam mazulim. Tās ir lielisks proteīna, B12 un cinka avots. Lasis, forele un skumbrija ir bagātas ar omega-3 taukskābēm, iekļaujot DHA (kas var veicināt mazuļa smadzeņu attīstību). Taču, tā kā arī šīs zivis var saturēt dzīvsudrabu, nelietot tās uzturā vairāk kā 350g nedēļā. Tāpat pārliecinies, ka zivis, ko ēd ir svaigas un kārtīgi pagatavotas.

Suši

Runājot par zivju pagatavošanu – tās ir  jāpagatavo. Tas nozīmē suši un sašimi ir ārpus atļautā. Dažas baktērijas var iznīcināt tikai karstums, bet, tā kā suši pasniedz jēlu, pastāv liels risks saindēties ar ēdienu. Dažas grūtnieces mēdz pasūtīt suši bārā pagatavotu zivi, taču iesaka no tā izvairīties, jo tik un tā pastāv saindēšanās risks. Tā vietā izvēlieties teriaki un hibači.

Ātrās uzkodas

Nomet to šķiņķa un siera sviestmaizi – šādas aukstās gaļas šķēles (ieskaitot šķiņķi, tītaru, boloņu un citas) ir kaitīgas Tev un Tavam mazulim. Tāpat arī hot-dogi. Šāda veida gaļa var būt piesārņota ar listerīnu – vienīgā zināmā baktērija, kas var izdzīvot ledusskapī pat -4 un zemāku grādu temperatūrā. Un, atšķirībā no cita veida saindēšanos ar ēdieniem, listerioze-saindēšanās ar šo baktēriju izpaužas, kā infekcija, kas iekļūst asinsritē un var sasniegt mazuli caur placentu. Listerioze ir īpaši briesmīga, jo var izraisīt abortu. Par laimi šāda ēdiena uzcepšana vismaz 60 grādos iznīcina baktērijas, tādēļ Tu vari uzcept to šķiņķa sviestmaizi un izgaršot to.

Pagatavotas ātrās uzkodas

Principā, Tev būtu jāizvairās no jebkādām ātrajā uzkodām (piedod!). Problēma slēpjas tajā, ka Tu nezini, cik ilgi ēdiens bijis saldētavā, kāda bijusi temperatūra, kurā ēdiens uzglabāts (un vai tā nemitīgi turējās pie -4 grādiem vai mazāk), tāpat Tu nezini vai visas sastāvdaļas salātos ir pasterizētas.  Tā vietā pagatavo pati savus kartupeļu vai makaronu salātus un Tu skaidri zināsi, ko ēd.

Nepasterizēts siers

Pērkot sieru pievērs uzmanību: pasterizācijai. Vienmēr pārbaudi iepakojumu. Kamēr fetas un mocarellas siers var būt pasterizēts, tas tikpat labi var arī nebūt tāds. Tāpat ir arī ar brī, kamambēra, zilo sieru un atsevišķiem Meksikāņu sieriem. Ja siers ir svaigs vai mājās gatavots, kā piemēram daži mocarellas sieri, pajautā cilvēkam, kas to gatavojis. Ja ir šaubas, atmet domu par šo sieru, jo nepasterizēts siers var saturēt listērijas baktēriju. Tā vietā izvēlies ko drošāku, kā piemēram čedaras sieru vai Šveices sieru.

Svaigi pupu asni

Tie piešķir kraukšķīgumu salātiem un var šķist ļoti veselīgi, bet šādi asni var saturēt tādas baktērijas kā salmonella, listerija un koli baktērijas. Jebkuri svaigi dārzeņi, kas iepakojumā atrodas ūdenī ir ar ļoti augstu risku, ka tajos ir kādas baktērijas. Tāpat Tu varētu gribēt izmest arī salātus, ja tie iepakoti iepakojumā ar ūdeni. Runājot par salātiem iepakojumā, vienmēr izlieto tos dienas vai divu laikā pēc atvēršanas.

Svaiga(neizcepta) maizes mīkla

Mēs zinām, cik ļoti Tev to kārojas. Bet sava mazuļa labā, atturies no karotes nolaizīšanas laikā, kad cep kaut ko. Bet neizcepta mīkla var saturēt salmonellas baktērijas, kas var izraisīt alimentāras slimības. Turklāt, pat ja šķiet, ka dažas veikalos nopērkamās cepumu mīklas satur pasterizētas olas, tomēr labāk neēst arī šādu cepumu mīklu.

Nepasterizēta sula

Sula no zemnieku saimniecības? Ja Tu neesi pārliecināta vai sula ir pasterizēta, iztiec bez tās. Ja augļi vai dārzeņi ir izspiesti sulā uz vietas un izlietoti stundas laikā, tas ir droši. Bet svaigi spiestas sulas, kas netiek izlietotas ilgākā laika posmā ir pārāk riskantas, lai grūtnieces tās lietotu uzturā.

Kofeīnu saturoši dzērieni

Lai arī kofeīns nelielās devās ir uzskatāms par nekaitīgu (viena vai divas tasītes kafijas dienā), grūtniecēm, kam ir augsts asinsspiediens vai, kas ir nemierīgas vajadzētu pilnībā atteikties no kofeīnu saturošiem dzērieniem, jo tas var tikai pastiprināt un pasliktināt esošo stāvokli. Šie ieteikumi gan ir konservatīvi, jo nav zināms par efektiem, ko rada liela kofeīnu saturošo dzērienu lietošana grūtniecības laikā. Mēs zinām, ka labāk ir pieturēties pie mazākas šādu dzērienu lietošanas. Tāpēc, ja lieto vairāk kā divas nelielas kafijas tasītes dienā, pārējos dzērienus izvēlies bez kofeīna.

Zāļu tējas

Tas ir pārsteidzoši, bet vajadzētu izvairīties arī no dažu tēju dzeršanas – pat tad, ja tās nesatur kofeīnu. Nav daudz pētījumu par augu ietekmi grūtniecības laikā. Droši lieto no kofeīna attīrītu melno, balto vai zaļo tēju, vai tējas no augiem, kas Tev ir zināmi, piemēram citronmētra, piparmētra vai kumelīte. Ja neesi par kaut ko pārliecināta, tad nevajag to lietot. Un patiešām izvairies no pārmērībām grūtniecības laikā. Citiem vārdiem sakot, ja vēlies dzert tēju, dzer dažādas tējas, lai nekas potenciāli draudīgs neuzkrātos organismā lielos daudzumos.