Zobu balināšana ar dzeramo sodu var mazināt traipus uz zobu virsmas un padarīt tos baltākus, to, kā tīrīt zobus ar sodu, vari izlasīt šajā rakstā. Lai vai kā, ir arī negatīvi blakusefekti, kas jāņem vērā.

Dzeramo sodu var izmantot, lai veiksmīgi noņemtu plankumus vai krāsas pigmentus, kas izveidojušies uz zobu virsmas (emaljas), turklāt, tā padara zobus baltākus un spožākus. Tā noņem plankumus, ko izraisa tējas, kafijas, gāzēto krāsaino dzērienu dzeršana, kā arī smēķēšana un košļājamās tabakas lietošana. Zobu balināšana ar dzeramo sodu ir ļoti efektīva.

Dzeramās sodas sajaukšana ar ūdeni atbrīvo brīvos radikāļus. Šie brīvie radikāļi noņem traipu molekulas no emaljas, ko pēc tam var noņemt, izmantojot zobu birsti.

Kas ir dzeramā soda?

Dzeramā soda ir pazīstama kā nātrija hidrogēnkarbonāts. Tas ir vāji sārmains maisījums, kam ir balts, kristālisks izskats. Patiesībā, dzeramā soda izskatās gluži tāpat kā soda, ko izmanto mazgāšanai.

Kādēļ izmantot dzeramo sodu zobu tīrīšanai?

Pirmkārt, tīrīšana ar dzeramo sodu nospodrina zobus un padara tos baltākus. Otrkārt, dzeramā soda palīdz cīnīties ar sliktu elpu. Visbeidzot, dzeramajai sodai ir pieņemama cena un tai ir vairāki izmantošanas veidi, tādēļ tas ir noderīgi, ja tā ir mājās visu laiku. Turklāt, salīdzinot ar citiem līdzekļiem, ko izmanto zobu balināšanai, dzeramā soda ir vislētākā – viena standarta izmēra kastīte var tikt izmantota līdz pat vairāk kā 100 zobu tīrīšanas reizēm.

Kāds labums no zobu tīrīšanas ar dzeramo sodu?

Galvenais iemesls, kādēļ tīrīt zobus ar dzeramo sodu ir dēļ tās balinošajām un traipus likvidējošajām īpašībām, kā arī tās zemā cena, salīdzinot ar citiem zobus balinošajiem līdzekļiem. Tīrīšana ar dzeramo sodu noņem aplikumu no zobiem, aplikumu, kas veicina zobu bojāšanos. Galvenais labums, kas tiek gūts tīrot zobus ar to ir pierādīts, ka dzeramā sodas izmantošana uzlabo vispārējo zobu veselību.

Galvenās vadlīnijas zobu tīrīšanai ar dzeramo sodu:

Ir dažas lietas, kas jāņem vērā tīrot zobus ar dzeramo sodu. Ir svarīgi paturēt prātā, ka nedrīkst zobus tīrīt ar to biežāk kā divreiz nedēļā, citādāk tas var radīt neatgriezeniskus kaitējumus zobu emaljai.

Dzeramā soda pūdera konsistencē

1. Samitrini zobu birsti ar ūdeni un tad ieliec to dzeramajā sodā. Tas garantēs, ka dzeramā soda pielips zobu birstes sariņiem.
2. Kad visi zobu birstes sariņi ir noklāti ar dzeramo sodu, tai vajadzētu izskatīties pēc kaut kā līdzīga baltai pastai.
3. Tīri ar to zobus 2 minūtes.
4. Izskalo muti ar ūdeni, lai  noskalotu visus dzeramās sodas atlikumus.
Piezīme: Zobu balināšana ar dzeramo sodu var izraisīt kņudinošu vai dedzinošu sajūtu. Ja šī sajūta nepazūd, zobu tīrīšana ar to jāpārtrauc nekavējoties un mute kārtīgi jāizskalo ar lielu daudzumu ūdens.

Dzeramā soda un etiķis

1. Sajauc kopā dzeramo sodu, šķipsniņu sāls, pāris piles baltā etiķa ar ūdeni.
2. Iemērc zobu birsti šajā maisījumā un maigi tīri ar to zobus 2 minūtes.
3. Noskalo zobu birsti ar ūdeni un tad iztīri zobus ar parastu zobu pastu.

Dzeramā soda un zobu pasta

1. Sajauc zobu pastu kopā ar dzeramo sodu un ūdeni.
2. Izmanto šo pastu, lai tīrītu zobus 2 minūtes.
3. Izskalo muti ar ūdeni.
Piezīme: Vari darīt arī tā – vispirms uzliec uz zobu birstītes zobu pastu un uz tās uzber virsū dzeramo sodu.

Dzeramā soda un zemenes

Tā kā ir zināms, ka zemenēm piemīt zobus balinošas īpašības, kombinēt tās kopā ar dzeramo sodu ir lieliska ideja.
1. Saspied svaigas, gatavas zemenes tā, lai no tām izveidojas mīksta masa un pievieno  dzeramo sodu, izveidojot pastu.
2. Uzliec šo pastu uz zobu birstes un tīri zobus 2 minūtes.
3. Kārtīgi izskalo muti ar ūdeni.

Dzeramā soda un ūdeņraža pārskābe

1. Vispirms iemērc zobu birsti ūdeņraža pārskābē un tad dzeramajā sodā.
2. Tīri zobus 2 minūtes.
3. Kārtīgi izskalo muti, lai atbrīvotos no pastas.
Piezīme: Iespējams ūdeņraža pārskābi un dzeramo sodu uzreiz sajaukt kopā, lai izveidojas pasta, un tad ar to tīrīt zobus.

Kādi ir zobu tīrīšanai ar dzeramo sodu trūkumi?

Lai arī dzeramā soda ir dabīgs zobus balinošs līdzeklis, tomēr pastāv vairākas negatīvas blakus iedarbības, ja to dara regulāri.

• Galvenais dzeramās sodas trūkums ir tas, ka tā ir pārāk asa zobu emaljai, tādēļ, ja to lieto pārāk bieži, tā var novājināt zobu emalju. Erozija var zobus padarīt vēl jūtīgākus un grūtāk pasargājamus pret caurumu veidošanos. Šis bojājums nav novēršams un ar laiku var tikai pasliktināties.

• Vēl viens trūkums ir tāds, ka dzeramā soda neiznīcina baktērijas, tādēļ pēc tam, kad esi iztīrījis zobus ar to, tie tik un tā ir jāiztīra arī ar zobu pastu.

• Ja tev ir ortodontiskas, zobus fiksējošas skavas, tev vajadzētu izvairīties no zobu tīrīšanas ar to, jo tā var likt tām izkrist, turklāt savstarpējas mijiedarbības rezultātā ar to var arī rasties tumšāki plankumi.

Jāpiebilst, ka vienas pašas dzeramās sodas norīšana nenodarīs kaitējumu tavai veselībai. Zobu balināšana ar dzeramo sodu dos gaidīto efektu, bet atcerieties ka nedrīkst to lietot pārāk bieži.