Kafija ir visvairāk iemīļotais stimulants pasaulē. Bet tagad, kad esi stāvoklī, tev vajadzētu mazliet piebremzēt ar savu iemīļotāko dzērienu un kārumu uzņemšanas daudzumu ikdienā. Kafija satur kofeīnu un kā zināms tas var kaitēt tavam mazulim.

Fakti par kofeīnu:

Kofeīns ir stimulējošs un diurētisks. Tā kā kofeīns ir stimulants, tas paaugstina tavu asinsspiedienu un paātrina sirdsdarbību, kas nav vēlams grūtniecei, tādēļ kafija grūtniecības laikā nav ieteicama. Kofeīns arī palielina vajadzību biežāk urinēt. Tas samazina šķidruma līmeni ķermenī un var novest pie dehidrācijas.

Kofeīns izkļūst cauri placentai un tiek līdz tavam mazulim. Lai gan tu esi spējīga izturēt to kofeīna daudzumu, ko tu uzņem, bet tavs mazulis to nevar. Tava mazuļa vielmaiņa joprojām tikai attīstās un viņš nav spējīgs pilnībā pārstrādāt kofeīnu. Jebkāds kofeīna uzņemtais daudzums var izraisīt arī izmaiņas tava mazuļa miega vai kustību režīmu vēlākās grūtniecības stadijās. Atceries, kofeīns ir stimulants un var uzturēt nomodā gan tevi, gan tavu mazuli.

Kofeīns atrodams ne tikai kafijā. Tas atrodams arī tējā, limonādēs, šokolādē un pat dažos medikamentos, kas novērš galvassāpes. Pievērs uzmanību tam, ko tu lieto.

Fakts vai mīts?

Apgalvojums: Kofeīns izraisa iedzimtus defektus cilvēkos.
Fakti: Vairāki pētījumi, kas veikti uz dzīvniekiem ir pierādījuši, ka kofeīns var izraisīt iedzimtus defektus, priekšlaicīgas dzemdības, pazemināt auglību un radīt risku, ka bērns piedzims ar mazu svaru un citām reproduktīvām problēmām. Nav tikuši veikti nevieni pārliecinoši pētījumi, kas attiektos uz cilvēkiem. Tomēr labāk ir saglabāt piesardzību, ja runa nonāk līdz nepārliecinošiem pētījumu rezultātiem.

Apgalvojums: Kofeīns izraisa neauglību.
Fakti: Daži pētījumi ir uzrādījuši saistību starp augsta kofeīna līmeņa uzņemšanu un iepriekšminēto apgalvojumu.

Apgalvojums: Kofeīns izraisa spontāno abortu.
Fakti: Divi pētījumi par kofeīna radītajiem efektiem un tā saistību ar spontānajiem abortiem uzrādīja dažādus rezultātus. American Journal of Obstetrics and Gynecology veica vienu no pētījumiem un tika atklāts, ka sievietes, kas uzņem 200mg kofeīna vai vairāk katru dienu rada sev divreiz lielāku risku piedzīvot spontāno abortu nekā tās, kas kofeīnu neuzņem nemaz. Citā pētījumā, ko veica Epidemiology, neuzrādījās risks sievietēm, kas kafiju lieto nelielos daudzumos (aptuveni 200-350mg dienā).
Tā kā pastāv pretrunas starp abos pētījumos iegūtajiem rezultātiem, tad, kamēr nav veikti precīzāki pētījumi, sievietēm, kas ir stāvoklī būtu jāierobežo kafija grūtniecības laikā tā, lai tas nepārsniedz 200mg dienā.

Apgalvojums: Sieviete, kas ir stāvoklī nedrīkstētu uzņemt nekādu kofeīna daudzumu.
Fakti: Eksperti ir izpētījuši, ka neliels kofeīna daudzums nerada negatīvu efektu uz grūtniecību. Neliels daudzums kofeīna svārstās robežās no 150-300mg dienā.

Cik daudz kofeīna ir par daudz?

Jo mazāk kofeīna tu uzņem, jo labāk. Daži eksperti saka, ka vairāk kā 150mg kofeīna ir par daudz, kamēr citi apgalvo, ka vairāk kā 300mg ir par daudz. Visdrošāk ir uzņemt pēc iespējas mazāk kofeīna. Vai kafija grūtniecības laikā būtu tev vēlama, vislabāk par to ir konsultēties ar savu ārstu, lai varētu izdarīt izvēli, kas būs visveselīgākā tev un tavam mazulim.

Aptuvens kofeīna saturs:

  • Liela krūze šķīstošā kafija – 100mg
  • Krūze filtrētas maltas kafijas – 140mg
  • Krūze tējas – 75mg
  • Coca-cola bundžiņa – 40mg
  • 50g melnā šokolāde – vairāk nekā 50mg
  • 50g piena šokolāde – vairāk nekā 25mg