Kopš saldie ķirši ir pārņēmuši veikala plauktus un tirgu galdus skābos ķiršus vairs neviens īsti negrib ne redzēt, ne ēst. Tos reti kur pārdot ne tikai tāpēc, ka vairums dod priekšroku saldajiem, bet arī tāpēc, ka pēc novākšanas skābie ķirši neglabājas tik ilgi kā saldie. Par laimi gan visi vēl nav ķērušies pie skābo ķiršu koku zāģēšanas un šur tur tirgū kāds pamanās tos tirgot, bet ja tev pašam mājās ir kāds skābo ķiršu koks vari priecāties, jo skābo ķiršu ievārījums ir viens no garšīgākajiem ievārījumiem. Svaigā veidā skābie ķirši noteikti tik retajam garšo, it sevišķi pēc saldo ķiršu nogaršošanas, bet ievārījums no tiem sanāk vienreizējs.

Skābie ķirši satur daudz C vitamīnu, A vitamīnu, kalciju, dzelzi un bioflavonoīdus, kā arī daudz antioksidantus un citas vērtīgas vielas mūsu organismam. Ķirši palīdz cīņā pret vēzi un citām slimībām. Atbrīvo no artrīta un podagras sāpēm, mazina stresu un priekšlaicīgu novecošanu, palīdz pret galvassāpēm un uzlabo miegu.

Pirms ķeries klāt ievārījuma vārīšanai atceries, ka katrs ķirsītis būs jāatkaulo un varbūt pirmajā piegājienā paņemt 1kg – 2kg, lai saprastu cik esi pacietīgs kauliņu ķeksētājs. Ķiršu atkaulotāji varētu īpaši nepalīdzēt, jo skābie ķirši ir mazāki un ūdeņaināki, kā saldie, kas šo procesu padara nedaudz grūtāku. Mazākus ķiršus grūtāk novietot uz kauliņu izspiedēja un ja ir mazs ķirsītis to var visu izšķaidīt ne tikai kauliņu izstumt. Nereti kauliņš nevis izspiežas ārā, bet aiziet sānis un pēcāk nākas ar pirkstiem knibināt ārā. Ja ar atkaulotāju neiet tik ātri cik gribētos var vienkārši ar nazīti pārgriezt ķirsi un izņemt kauliņu. Pēc receptes tā pat ķiršus vajadzēs pārgriezt, tad labāk uzreiz abas ķēpas reizē darīt.

Sastāvdaļas:

  • 1,7kg ķiršu
  • 1,2kg ievārījuma cukurs

Ķiršus atbrīvo no kātiņiem, nomazgā un izlasa bojātos augļus.

Atkaulošanu var veikt ar speciālu atkaulotāju vai arī ar nazīti pārgriežot tos uz pusēm un izņemot kauliņu. Ja kauliņus ņemat ar atkaulotāju pēc tam ķiršus jāpārgriež uz pusēm. 1/3 var atstāt nesagrieztus, bet ja atstāsiet pārāk daudz veselus ķiršus pēc tam tie velsies nost no ievārījumu maizītes. Kauliņu izņemšana ir ļoti ķēpīgs un ilgs darbs, tādēļ esat pacietīgi un veiciet to vietā kuru pēc tam būs viegli sakopt.

Atkaulotos un sagrieztos ķiršus saliek katliņā, ja no ķiršiem nav izdalījusies pietiekami daudz sula var pieliet nedaudz ūdeni, lai sākumā ķirši nepiedegtu. Katlu ar ķiršiem uzvāra un turpina vārīt 20 minūtes. Ķirši paliks savītuši un tiem jābūt pilnībā mīkstiem.

Pēc ilgās vārīšanas pieber klāt cukuru un maisa kamēr cukurs pilnībā izkūst.

Ievārījumu uzvāra un pavāra vēl 5 minūtes. Nosmeļ putas un var pildīt burkās.

Skābo ķiršu ievārījums būs lielisks uz maizītēm un kūku pildījumos.

Kurš no ievārījumiem jums labāk garšo – saldo ķiršu ievārījums vai skābo ķiršu ievārījums?